cover
Altermans_Cover
festival
havkin_home
אחד האלמנטים המרכזיים בעיצוב זהות לעסק הוא עיצוב הלוגו. הלוגו מופיע כמעט בכל מקום בו הלקוח פוגש את המותג, בכרטיס הביקור, בניירת המשרדית, בשילוט של החנות, על המוצרים, באתר האינטרנט, באריזות ובמוצרים השיווקיים הנלווים.לכן הלוגו חייב בעצם לשאת על הגב שלו את התמצית של ערכי העסק / החברה. לפעמים המשא הזה כבד מדי.. ולמה? כשנוצר המושג של הלוגו, היה בעצם רק מדיום אחד – הדפוס. אז לוגו היה דו מימדי, עם חיים דו מימדיים.

הלוגו הראשון של Apple

היום המצב קצת שונה.. עם ריבוי המסכים והמדיות השונות, המעמסה שיש ללוגו היא לפעמים כבדה מדי ונדרשים אלמנטים נוספים על מנת להעביר מסרים מורכבים יותר. שימוש בדמות מותג למשל, שכלול של הלוגו לצורות חיים נוספות (תלת מימדי, משתנה) ושימוש באלמנטים גרפיים נוספים שמזוהים על החברה.

אם אתם לפני תהליך של עיצוב לוגו, או במהלכו, אני ממליץ לכם להמשיך לקרוא ולבחון את הדברים.

המעצב ג'ייקוב קאס טוען שלוגו טוב מכיל בתוכו איזון של המרכיבים הבאים:

1. פשטות

2. זכירות

3. עיצוב על-זמני

4. תאימות למספר מדיות

5. קשר ערכי למוצר

1.פשטות

 

קל יותר לזהות לוגו פשוט. לוגו פשוט מקל עלינו לזכור אותו ולקשר אותו למותג. לא קל לייצר לוגו פשוט כי הצמצום והתמצות קשים יותר. ולהפך- מאוד קל להעמיס. והחכמה היא בצמצום והפשטות.

"לוגואים פשוטים הם לרוב קלים לזיהוי ולהבנה, והיעילים ביותר בהעברה של דרישות הלקוח. יצירת זהות מעודנת, תהיה יעילה יותר בתפיסת תשומת הלב של הצופה גם כאשר הוא חולף על פניה במהירות בנסיעה ברכב שלו, על המדף בחנות, או בכל תצורה אחרת המשמשת לשיווק או מכירות. יש לזכור שהבסיס לעיצוב המיתוג של אחת החברות הגדולות והמשפיעות בעולם בתחום ההנעלה והלבשת הספורט הוא בסך הכל "סווש" אחד פשוט"      ג'ף פישר – מעצב

2. זכירות

למי לא עולה בראש הסימן הזה כאשר הוא שומע את המילה "אפל"?
זכירות של לוגו היא היכולת של צופה לזכור את הסימן ולשייך אותו למותג. היכולת של בני אדם לזכור משהו משתנה בין אדם לאדם אך האפקטיביות גדלה כאשר הסימן מפתיע, פשוט, ומשמעותי.
לוגו פשוט ועם זאת מתאים למותג, יהיה זכיר יותר.

 

"זה יפתיע רבים, אך הנושא של הלוגו הוא בעל חשיבות מועטה יחסית, וגם ההתאמה לתוכן לא תמיד משחקת תפקיד משמעותי!
זה לא אומר שההתאמה היא בלתי רצויה. אבל הדרישה ליחס של אחד לאחד בין הלוגו ובין מה שהוא מסמל היא לעיתים בלתי ניתנת להשגה ואף מעוררת התנגדות. אם כן, הדרישה החשובה ביותר מלוגו היא להיות ברור, בלתי נשכח וייחודי"    
פול ראנד - מעצב

 

3.עיצוב על זמני

הלוגו של קוקה קולה הוא דוגמא נפלאה לעיצוב על-זמני

זהו אחד האתגרים הקשים ביותר. לעמוד במבחן הזמן. ליצור סימן שיחזיק מעמד לא לשנה-שנתיים הקרובות אלא לתקופה ארוכה. (במקרה של קוקה קולה – 127 שנים!).

לעיתים אין לזה הסבר. אפשר להניח שמדובר פשוט במוצר מצויין. אבל גם מוצר מצויין יתקשה לצלוח את אחת מהמאות המהפכניות שידע העולם. לעיתים זה אפקט הראשוניות.

יש כמה ערכים בסיסיים שעוזרים להקנות עיצוב על-זמני -

א. כשהעיצוב נובע מהתוכן עצמו. רצוי ומומלץ לחפש את הפתרון בתוך הבעיה. אם מחפשים טוב בתוך הבעיה עצמה, אפשר למצוא משהו ייחודי ומעניין ששווה להביאו לקדמת הבמה.

ב. להישען על היסודות – שימוש נכון בגריד, בצבע, בטיפוגרפיה וביחסים בין אובייקטים.

ג. להמנע מ"קישוטים". קישוטים הם כל מה שמתווסף לעיצוב, שאין לו מטרה מוגדרת, והוא שם בשביל "העיצוב". הקו המיותר, הרקע שסותם, ההדגשה היכן שלא צריך.

"תשאירו את הטרנדים לאופנה. כשמדובר בג'ינס חדשים או בשמלה אז מילא. אבל כשמדובר במותג שלך – מה שחשוב זה אורך חיים. אל תלך אחר העדר – תהיה יוצא דופן."  דייויד איירי - מעצב

 

4.תאימות

לוגו אפקטיבי ומוצלח צריך לשרוד העברה שלו לפורמטים שונים. לצורך זה הוא צריך להיות בנוי בצורה וקטורית, על מנת שיהיה אפשר להגדיל אותו מבלי לאבד את האיכות שלו. צריך גם לתת את הדעת לכך שלפעמים יהיה צורך להעמיד אותו בצורה אנכית למשל.

הדרך הטובה ביותר להתחיל לעצב לוגו כזה, היא לעצב אותו בשחור לבן בהתחלה. כך הדגש הוא על הקונספט והצורה תחילה, ואז מגיעים לשלב הצבע. בצורה כזאת גם תבטיחו שהלוגו יעבוד טוב גם כשתצטרכו בפורמטים שונים להציב אותו עם צבע אחד או בשחור לבן.

צבעים רבים בלוגו גם עולים יותר כסף לחברה כשמדובר בהפקות מסויימות.

"אני אוהב לעבוד בתחילה בשחור ולבן בלבד, כדי להבטיח שהלוגו יראה טוב בצורה הפשוטה ביותר שלו. הצבע מסיח את הדעת מהעיצוב הכללי ומכניס תחושות ורגשות מיותרים. רק אחרי שסגרתי עם הלקוח את העיצוב בשחור ולבן, אנו עוברים לשלב הצבע."  פטריק ווינפילד - מעצב

5.קשר ערכי למוצר

עיצוב הלוגו צריך להיות בהתאמה מלאה לערכי המוצר או השירות. במילים אחרות, אם אתה בעל עסק למוצרי תינוקות, רצוי שתשתמש בצבעים רכים ועדינים, בפונט מתאים ונעים ובקווים זורמים. מה שלא מתאים לעסק שעוסק בטיפול באופנועים למשל.
עניין נוסף הוא הקשר או יותר מדוייק – אי הקשר בין הלוגו למוצר עצמו או לשירות שאותו אתה מוכר. חברה לייצור רהיטים לא צריכה שיהיה ארון בלוגו שלה, ובית קפה לא צריך כוס קפה עם אדים בלוגו שלו. לא מסכימים? ברשומה הזאת, שמציגה את 50 המותגים הגדולים בעולם ומנסה למצוא כמה מסקנות, נמצא ש 94% (!) מהמותגים הגדולים, לא מציגים בשמם או בלוגו שלהם את המוצר או השירות שאותם הם מוכרים/מספקים.
מסקנה? לוגו הוא אלמנט שמשרת זיהוי ובידול, ולא בא למכור מוצר או שירות.
"האם ללוגו יש משמעות בפני עצמה?  לוגו תמיד בא ביחד עם מוצר, שירות, חברה או תאגיד. המשמעות וההשפעה של לוגו הם קודם כל תוצאה של המוצר או השירות עצמם. אם חברה היא סוג ב', אז הלוגו שלה ייתפס בסופו של דבר כסוג ב'. זו תהיה טעות נמהרת לחשוב שלוגו יעשה את העבודה שלו באופן מיידי, לפני שהקהל נחשף למוצר עצמו."  פול ראנד - מעצב
 

בלוגינג
מיתוג וזהות תאגידית
עיצוב לרשת
אינפוגרפיקה
חנות